css/ Medentazone Sağlık ve Bakım Ürünleri Ltd
adasd

Ağız Bakımı

Çocuklarda Ağız Bakımı

Yetişkin hayatımızda sağlıklı dişlere sahip olmak için süt dişler ağızda görünmeye başlar başlamaz ağız bakımına başlanması gerekir. 0-1 yaş arasında bebeklerin anne sütü ile beslendiği dönemde, dişler görünmeye başladığında temiz bir tülbent veya gazlı bez yardımı ile sabah ve akşam silinerek temizlenmesi gerekir. Arka dişler çıkmaya başladıktan sonra bebekler için uygun diş fırçası kullanılarak nazikçe fırçalanmalıdır. 1 yaşından sonra diş macunu kullanarak ağız temizliğine başlanmalıdır. Özellikle çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için bu işlem ebeveynlerce düzenli şekilde ve çocuğun ilgisini çekecek şekilde gerçekleşmelidir.

Henüz detaylı temizliğini gerçekleştiremeyen çocuğun diş fırçalama sırasında mutlaka bir yetişkin gözetiminde olması ve her bir dişin iyice fırçalandığından emin olunması gerekir. Peki çocuklar dişlerini nasıl fırçalamalıdır?

  • Dişlerini kapatıp, yuvarlak hareketlerle ön dişlerin görünen yüzlerini fırçalayın.
  • Yine dişler kapalı iken yuvarlak hareketlerle her iki taraftaki arka dişleri de fırçalayın.
  • Ağzını açarak, arka dişlerinizin çiğneyici yüzeylerini ileri geri hareketlerle fırçalayın.
  • Alt ve üst arka dişlerin iç yüzeylerini süpürme hareketi ile fırçalayın.
  • Alt ön ve üst ön dişlerin arka yüzeylerini ancak diş fırçasını dik tutarak fırçalayabilirsiniz.

Diş macunu seçimi çocuğun fırçalama alışkanlığı ve yutkunma becerileri gelişimine göre florürlü veya florürsüz, ağır kimyasallar içermeyen diş macunları arasında yapılmalıdır. Çocuk diş fırçalarken yutmamayı öğrendiğinde diş sağlığı açısında florür içeren diş macunları tercih edilmelidir. Florür diş minesini güçlendirerek dişte oluşabilecek zayıf alanları ve çürük riskini minimize edecektir. Çocuğunuz için tercih edeceğiniz ağır kimyasal içermeyen ve doğal içerikli ürünler sayesinde minik ağızlardaki doğal flora korunacak ve vücut sağlığıda desteklenecektir. Ayrıca tüm bu hijyen alışkanlıklarını sağlamaya çalışırken miniklerin damak tadına uygun ve severek kullanacakları aromalarda diş macunu tercih etmek diş fırçalama rutinini eğlenceli bir hale getirecektir. Tüm bunların yanında düzenli diş hekimi kontrolleri ile gelecekte oluşabilecek diş ve diş eti sorunlarının önüne geçebilirsiniz.